Zapowiedzi - Relacje - Reakcje

2 marca 2016

Rozmowa z red. Kamilem Piechowskim w porannym paśmie ekonomicznym Polskiego Radia 24 nt. dyskryminacji małżonków w firmach rodzinnych przez polskie prawo podatkowe.7 grudnia 2015

Rozmowa na temat firm rodzinnych w RMF FM w audycji Fakty ekonomiczne  Krzysztofa Berendy . Jak zwykle o marzeniach i trudności ich realizacji. 

Przy okazji odpowiadam na pytania słuchaczy. 27 listopada 2015

Kolejne, VIII u-Rodziny 2015 w Opolu. Więcej informacji i refleksji opublikuję później a na szybko rejestruję zainteresowanie mediów moimi wypowiedziami. Na przykład na temat badań na temat przedsiębiorczości rodzinnej przeprowadzonych przez stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych we współpracy z firmą badawczą TNS 


I wywiad ze mną na temat sukcesji przeprowadzony przez redaktora Macieja Głogowskiego w Tok FM


25 października 2015

Wieczór wyborczy razem twórcami narzędzia monitorującego obietnice wyborcze: Mam prawo wiedzieć. 

Jako ekspert brałem udział w pracach nad sekcją ekonomiczną i podatkową kwestionariusza monitorującego obietnice wyborcze kandydatów do Sejmu i Senatu. To początek pracy, do której mam nadzieję wciągnąć także innych przedstawicieli środowiska firm rodzinnych. Politycy mają wpływ na losy firm rodzinnych. Politykom nie można odpuszczać i pozostawiać samych sobie. Nie przyglądać się ich aktywności lub bierności.  Nie będzie udanych sukcesji polskich firm rodzinnych, o ile procesy te nie będą ulokowane w przyjaznym otoczeniu. W przeciwnym razie większe firmy 'wyjadą', a w mniejszych kolejne pokolenia będą obawiać się barier ze strony własnego Państwa. Cieszę się, że mogę coś zrobić dla polepszenia klimatu wokół firm rodzinnych i włączenia tego tematu do świadomości polityków. Kwestionariusze, w których znajdują się m.in. pytania o stosunek do firm rodzinnych otrzymało ponad 830 kandydujących do polskiego Parlamentu. Wielu z nich przyznało, że dopiero kwestionariusz Mam Prawo Wiedzieć uświadomił im, co ich czeka w ławach sejmowych i senackich. 
21 października 2015

Podziękowania profesora Witolda Orłowskiego za pomoc w napisaniu jego najnowszej książki: Czy Polska dogoni Niemcy Mój wkład polegał na przedstawieniu udziału niemieckich firm rodzinnych (Mittelstand) w niemieckim sukcesie na podstawie moich doświadczeń ze współpracy z nimi w Niemczech i Polsce. A także na ocenie szans i barier stojących przed polskimi firmami rodzinnymi na drodze do doścignięcia firm niemieckich.14 października 2015

Debata podczas seminarium poświęconemu firmom rodzinnym w Parlamencie Europejskim na zaproszenie prof. Zdzisława Krasnodębskiego. Dyskusja m.in. z udziałem sprawozdawcy do ds firm rodzinnych: Angeliki Niebler z Niemiec, Anthei McIntyre z Wielkiej Brytanii, Patrickem Gibbelsem z Europejskiego Stowarzyszenia Małych Przedsiębiorstw i Apostolosa Ioakimidisa z Komisji Europejskiej. 

Parlament i Komisja Europejska pracują nad dyrektywą mającą na celu wzmocnienie przedsiębiorstw rodzinnych jako swoistej równowagi ekonomii napędzanej przez instytucje finansowe. Trudno spodziewać sie szybkich rozstrzygnięć, ale sprawy wydają się ruszać z miejsca. 


2 października 2015

Intensywne dni podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Motywem przewodnim był problem nierówności. Znalezienie mechanizmów pozwalających firmom rodzinnym znaleźć się w tym dyskursie był głównym powodem mojego uczestnictwa w tegorocznym EFNI. 


Niewątpliwie artykuł na temat poglądów Piketty'ego dot. nierówności w Rzeczpospolitej wzbudził zainteresowanie. Zaczęło się od debaty na temat nierówności podczas podróży Pendolino. Następnie temperatura podgrzała się podczas spotkania przedsiębiorców z publicystami


W kolejnych debatach z prof. Danutą Huebner na temat uchodźców i prof. Radosławem Markowskim poświęcone monitorowaniu jakości demokracji zabierałem głos w kontekście wpływu procesów migracyjnych i jakości życia publicznego na przedsiębiorczość rodzinną.

Trochę zdenerwowany przebiegiem debaty Jak naprawić kapitalizm? pytam czemu odmawia się dzieciom przedsiębiorców rodzinnych prawa do kontynuacji poważnie rozważając koncepcje podatku konfiskacyjnego? W Polsce??? Kiedy z powodu wojen i komunizmu, akumulacja naszych firm rodzinnych jest wielokrotnie mniejsza niż zachodnich konkurentów?Jednak największą radość przyniosła sesja z przedsiębiorcami rodzinnymi: Piotrem Voelkelem, Solange Olszewską, Adamem Rozwadowskim, Maciejem Adamkiewiczem, Macinem Ochnikiem i przede wszystkim Kazimierzem Wierzbickim na temat inspiracji w biznesie. Sesja i dyskusje przedłużyły się na tyle, że obsługa wyrzuciła nas w końcu bez litości z sali.22 sierpnia 2015

Razem z prof. Andrzejem J. Blikle skomentowaliśmy obie książki Thomasa Piketty, które ukazały się w Polsce z perspektywy firm rodzinnych. Obszerny esej ukazał się w weekendowym magazynie RZECZPOSPOLITEJ  Plus Minus. Jak zapewne uważni czytelnicy śledzący moje wpisy, poglądy Piketty'ego w polskim kontekście śledzę już drogi rok i cieszę się, że moje stanowisko podzielane przez prof. Blikle, znalazło zainteresowanie Rzeczpospolitej. 

Tytuł Widmo Marksa nad Polską pochodzi od redakcji. Wersja drukowana jest mniej obszerna od zamieszczonej w wydaniu elektronicznym.24 czerwca 2015

Debata w porannym programie Polskiego Radia przy okazji Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie w ramach audycji Puls Gospodarki z udziałem prof. Leszka Pawłowicza, pomysłodawcy Kongresu oraz Marcinem Mrowcem, Głównym Ekonomistą Banku Pekao SA.

Do odsłuchania po kliknięciu w link23 czerwca 2015Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie prowadziliśmy razem z Prezesem Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Pawłem Tamborskim prowadziliśmy kameralną debatę połączoną z kolacją z przedsiębiorcami rodzinnymi. Temat kameralnego spotkania z udziałem właścicieli firm rodzinnych m.in. Grzegorza Hajdarowicza (GREMI), Kazimierza Wierzbickiego (TREFL), Jana Zarębskiego (LONZA-NATA), Jacka Malca (MOMO) brzmiał: Giełda jako narzędzie w pokonywaniu barier w rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych w obszarach sukcesji, profesjonalizacji i wzrostu?  To nie koniec takich spotkań.


Zdjęcie dzięki uprzejmości Europejski Kongres Finansowy

31 maja 2015

Dzień Firm Rodzinnych na Giełdzie. Pierwsze takie spotkanie w historii Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych odsłoniło nieznane dotąd szerszemu ogółowi oblicze firm rodzinnych - stanowią one niemal połowę firm notowanych w Warszawie.

Spotkanie ponad stu uczestników w Sali Notowań moderował red. Igor Sokołowski z TVP Info
Miałem przyjemność z Beatą Kacprzyk z GPW prowadzić otwierającą prezentację nt. "Firmy rodzinne na Giełdzie  - dwa żywioły" skupione na godzeniu ognia z wodą, czyli prywatności tak cenionej przez firmy rodzinne z wymogami publicznego dzielenia się informacjami z inwestorami.Towarzyszyłem też w wystąpieniu Ewę Orkwiszewską moją Partnerkę z naszej firmy KBA nt. Family Office. Integrator biznesu i rodziny. CZYLI NA TROPIE BIAŁEGO SŁONIA"


Dzień Firm Rodzinnych na Giełdzie zakończył się dyskusją w zamkniętym gronie przedsiębiorców rodzinnych. 


Pełna relacja (wiele godzin) dostępna po kliknięciu w ten link na Portalu Firm Rodzinnych. Zdjęcia autorstwa Alicji Wejner


30 maja 2015

W ramach projektu wydajemy pierwszy na Ukrainie magazyn nt. grup zakupowych i firm rodzinnych. 
19 maja 2015Mam zaszczyt koordynować projekt wsparcia ukraińskich firm rodzinnych w ramach Programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polska Pomoc Rozwojowa 2015


Projekt skupia się na szansach, jakie grupy zakupowe niosą dla zwiększenia konkurencyjności i trwałości ukraińskich firm rodzinnych. Poniżej logo Projektu


Konferencja otwierająca ten projekt odbędzie się 26 maja 2015 w Lwowskiej Szkole Biznesu.


20 kwietnia 2015

Dziś ruszyła rejestracja na I Dzień Firm Rodzinnych na Giełdzie w Warszawie. Nie zabraknie tam mnie na scenie. 26 marca 2015

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) skupia firmy (fundusze) private equity. Często inwestują one w firmy rodzinne. Z różnych powodów: czasami wspomagając ich rozwój a czasami umożliwiając wyjście rodziny z biznesu z powodu braku odpowiedniego sukcesora ze strony rodziny. Konfrontacja dwóch światów: czystych finansów i rodzinnych emocji, kierujących się odmiennymi kodami wartości i priorytetami, prowadzi często do bolesnych porażek. 

Zamknięte spotkanie w Sali Malinowej Hotelu Bristol poświęcone jest nie tylko samej prezentacji na temat: Jak private equity może wspomóc sukcesję? Dlaczego biznesy rodzinne rządzą się inaczej? Uwagi praktyka, ale przede wszystkim dyskusji. Na sali i w kuluarach.

Znalezione obrazy dla zapytania polskie stowarzyszenie inwestorów kapitałowych4 i 6 marca 2015 

Kolejne konferencje Stowarzyszenia Interim Managerów, na których prowadzę panel z udziałem przedsiębiorców rodzinnych poświęcony tematowi: Interim Management - czy rozwiązanie dla firm rodzinnych?


Zapraszam.

16 stycznia 2015

W nowym roku kolejna sympatyczna recenzja. Nikt mnie do tej pory nie porównywał do duszpasterza.... 

Recenzja redaktora Rafała Wosia ukazała się w:


29 grudnia 2014

Kolejna, sympatyczna recenzja Esencji Sukcesji. Tym razem autorstwa Marka Bachorskiego-Rudnickiego. Cieszę się, że autor recenzji dostrzegł i docenił QR cody zamieszczone w tekście. 

Zachęceni recenzją mogą zamówić książkę klikając w ten podświetlony tekst.


11 grudnia 2014

Tego dnia w Katowicach prowadzę panel na konferencji Stowarzyszenia Interim Managerów poświęcony tematowi: Interim Management - czy rozwiązanie dla firm rodzinnych?. Najechanie na link prowadzi do programu konferencji i otwiera możliwość rejestracji.

Jestem zwolennikiem brania pod uwagę angażowania Interim Managerów w procesach przygotowywania i przeprowadzania sukcesji. Zapraszam.


1 grudnia 2014

Pojawiła się recenzja Esencji biznesu w tygodniku WPROST.


27 - 30 listopada 2014

Baaaaardzo intensywny czas w trakcie VII Zjazdu Firm Rodzinnych u-Rodziny w Warszawie. Kto nie był niech żałuje. Bardzo dużo pozytywnej energii. Wykładniczy przyrost uczestników rok do roku! Coraz bogatszy program merytoryczny.

Tym razem przewodniczyłem Komitetowi Organizacyjnemu. Prowadziłem też dwa panele:

Pierwsza rodzinna instytucja finansowa w Polsce - wartości rodzinne vs. korporacyjne. Chodziło o wykorzystanie TFI jako narzędzia wspierającego trwałość firm oraz procesy sukcesyjne.

Goście ze świata - Rodzinni o sile wymiany (częściowo w języki angielskim) podczas którego z gośćmi z Ukrainy i Litwy rozmawialiśmy o sytuacji firm rodzinnych w naszych krajach i szansach na transfer doświadczeń. Sponsorem była nasza firma: Korycka, Budziak & Audytorzy


 Jako ekspert zaś zostałem zaproszony przez firmę PMDG prowadzącą pod patronatem stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych projekt Sukcesja do panelu Sukcesja z sukcesem. Mówiłem o konieczności nie pomijania w planowaniu sukcesji tych członków rodziny, którzy nie są aktywni biznesowo. Niestety, wiele procesów sukcesji rozbija się o konflikty rodzinne o poczucie godności, sprawiedliwości, różnego traktowania dzieci i wnuków tych samych założycieli. A prawo często stoi po stronie pomijanych. Mam nadzieję, że uzupełniłem myślenie słuchaczy o ten wymiar.

Poza programem merytorycznym najbardziej w pamięci zapadły mi fantastyczna atmosfera wśród publiczności podczas spektaklu Exterminator w Scenie Na Woli Teatru Dramatycznego a także końcowy bal, którego wcale nie zakończyło zwinięcie się orkiestry o 2:30 ....

Tegoroczna edycja pokazała siłę i rozpoznawalność polskiego środowiska firm rodzinnych.

GALERIA ZDJĘĆ POD TYM LINKIEM A RELACJA POD TYM

18 listopada 2014

Zaproszenie do panelu ekspertów podczas Dni Przedsiębiorczości na SGH. 


12 listopada 2014

Już za tydzień ukazuje się w wydawnictwie One Press Helion moja nowa książka ESENCJA SUKCESJI. Dystrybucja przez MATRAS i EMPIK i innych dobrych księgarniach.

5 września 2014


Czasem żartujemy w firmach rodzinnych, że u nas kwartał trwa dwadzieścia pięć lat – mówiłem w panelu ekspertów II Forum Gospodarczego Powiatu Otwockiego. – Bo wszelkie decyzje podejmujemy, myśląc o takiej właśnie perspektywie czasowej i ze świadomością, że musimy dbać o to, żeby wartość naszej firmy i wszystko, co robimy, przetrwało dla następnych pokoleń. I to właśnie jest dla nas ważniejsze, niż doraźny zysk. Przy okazji tworzymy bardzo wiele miejsc pracy, dając zatrudnienie i codzienne poczucie bezpieczeństwa bardzo wielu ludziom i ich rodzinnym. W tej chwili kołem zamachowym polskiej gospodarki są środki unijne. A one niedługo się skończą. I kto wtedy pozostanie i będzie napędzał gospodarkę? Przedsiębiorcy rodzinni. Bo oni tu żyją i tu funkcjonują, razem ze swoimi firmami.

Dłuższa relacja na stronie IFR
21 lipca 2014

We czwartek 31 lipca 2014 r. o 17:00 w siedzibie Urzędu Miasta Piaseczna odbędzie się spotkanie z tamtejszymi przedsiębiorcami rodzinnymi. Mam zamiar mówić na temat: FIRMY RODZINNE ZAPUSZCZAJĄ KORZENIE. Zaproszenie z programem poniżej:

11 czerwca 2014

Fantastyczna organizacja i atmosfera spotkania z firmami rodzinnymi z Włocławka i okolic firmie RENEX. Zanosi się na owocną kontynuację. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy. Program dostępny jest poniżej od datą 3 czerwca 2014 r. Chyba trafił w dziesiątkę, bo z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc i wieść o spotkaniu, która zaczęła żyć swoim życiem, część chętnych niestety nie znalazła się na liście uczestników tym razem. Tak więc pewnie za kilka miesięcy będzie kolejne spotkanie. 

Dziękuję Marzenie Szczotkowskiej, jej mężowi i siostrze za wysiłek i wspaniały efekt związany ze spotkaniem. Mało jestem fotogeniczny więc schowałem się w ostatnim rzędzie za uczestnikami. 


Tu już w "akcji solo":3 czerwca 2014

W środę, 11 czerwca 2014 spotkanie z przedsiębiorcami rodzinnymi we Włocławku. Wraz z profesorem Andrzejem J. Bliklem oraz innymi członkami zarządu IFR, w obecności Prezydenta Włocławka i lokalnych mediów, będziemy integrować miejscowe środowisko wokół idei umacniania naszych firm rodzinnych. Dzieje się to dzięki inicjatywie rodziny Topiciów - właścicieli firmy RENEX. Moje wystąpienie ma być poświęcone tematowi: Trwałość firm rodzinnych. Jakie przeszkody? Jakie rozwiązania? 

Spotkanie jest zamknięte, za zaproszeniami, o które należy do 5 czerwca 2014 pytać pod numerem 601 691 379.

ZACHĘCAM!30 maja 2014

Tym razem znowu WPROST poprosił mnie o komentarz do najnowszego 23 numeru z 2014 r. Artykuł Dziedzice na swoim porusza istotną kwestię poszukiwania swojej drogi życia przez dzieci najbogatszych rodzin. 24 lutego 2014

Kolejne wypowiedzi na temat sukcesji w najnowszym, 9 numerze WPROST z 2014. Redaktor Szymon Krawiec wykorzystał moje wypowiedzi w artykule pt.: W imię ojca i syna

17 lutego 2014

Obszerny wywiad w portalu biztok.pl 

Sukcesja w firmach rodzinnych: niech dzieci uczą się biznesu gdzie indziej 


22 grudnia 2013

Magazyn Firm Rodzinnych RELACJE zamieścił I część mojego artykułu na temat konstytucji rodzinnychPełen tekst Magazynu do ściągnięcia po kliknięciu w link


Kolejna część za około dwa miesiące.

5 grudnia 2013

Prowadzenie  debaty podczas V Międzynarodowej Konferencji Interim Management 2013 z udziałem: 

Prof. dr hab. Andrzej Jacek Blikle – Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, sukcesor, współwłaściciel i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej A.Blikle 

Joanna Draniak-Kicińska - prezes BANDI Cosmetics Sp. z o. o., drugie pokolenie firmy rodzinnej 

Jadwiga DyktusInterim Manager  z szerokim doświadczeniem w prowadzeniu projektów w firmach rodzinnych na Śląsku 

Krzysztof Kuźbik - Associate Partner AVALLON Sp. z o.oPodziękowania 

Panie Tomaszu,

W imieniu Zarządu SIM oraz własnym serdecznie dziękuję za udział w V Konferencji Interim Management 2013. 

To dla nas duże wyróżnienie, że zgodził się Pan podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z naszymi gośćmi, a także z ogromną wirtuozerią poprowadził jedną z najciekawszych pozycji naszej agendy.

Serdecznie dziękuję za wkład w promowanie idei IM i mam nadzieję na współpracę przy kolejnych ciekawych projektach.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
Kasia Gajda30 listopada 2013

Udział w panelu przedsiębiorców rodzinnych jako ekspert podczas VI Zjazdu Firm Rodzinnych u-Rodziny 2013

15 listopada 2013


Zapowiadam ciekawe wydarzenie czyli V Międzynarodową Konferencję Interim Management, która odbędzie się 5 grudnia 2013., w Warszawie.

Profesor Andrzej Blikle, który jest jednocześnie Prezesem Inicjatywy Firm Rodzinnych podejmie temat: Wprowadzanie zmian w firmach rodzinnych – czy w tego typu projektach jest miejsce na współpracę z Interim Menedżerem.

Natomiast potem będę miał przyjemność poprowadzić debatę na temat: Interim jako odpowiedź na problem sukcesji w firmach rodzinnych.

Do tej pory adresatami wydarzenia są przedstawiciele najwyższej kadry menedżerskiej - członkowie zarządów i rad nadzorczych, dyrektorzy, właściciele firm. 

Celem tegorocznej konferencji jest pokazanie, że rozwiązanie IM funkcjonuje zarówno na gruncie korporacji, jak i firm rodzinnych, a także jest sposobem na dalszą karierę zawodową dla dojrzałego menedżera - myślę tu o Seniorach, którzy przekazali pałeczkę następnemu pokoleniu. 

Swoimi doświadczeniami podzielą się zagraniczni goście, Interim Managerowie, a także klienci zlecający projekty czasowe.

Poprzednie edycje wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i każdorazowo gromadziły ponad 100 przedstawicieli kadry zarządzającej. 

Przedstawiciele firm rodzinnych na hasło "IFR" mają zapewniony 20% rabat od ceny standardowej uczestnictwa.
14 listopada 2013


Zachęcam do udziału w VI Zjeździe Firm Rodzinnych u-Rodziny 2013. Tym razem od 28 listopada do 1 grudnia 2013 we Wrocławiu.Jako ekspert będę brał udział w panelu prowadzonym przez Jakuba Bułata (Tarabuk)  w sobotę, 30 listopada 2013 r. na intrygujący temat: "Nic za darmo – cena dziedzictwa". Panel z udziałem nestorów (Piotr Błażejewski ze Starej Przędzalni), juniorów (Adam Mokrysz MOKATE i Łukasz Rotarski ANRO) oraz niezwykłego gościa z globalnej firmy rodzinnej przedstawiciela Banku Espirito Santo IB.

13 listopada 2013


Ważny dzień dla firm rodzinnych, w którym aktywnie uczestniczyłem. Firmami rodzinnymi zajął się Pan Prezydent Bronisław Komorowski w ramach Forum Debaty Publicznej. Sprawy barier w rozwoju i sukcesji rodzinnych biznesów zostały wreszcie zauważone. Choć Pan Prezydent skupił się na MŚP rodzinnych - to może po tym spotkaniu zrozumie lepiej także potrzebę działania na rzecz także i ekspandujących firm, które zaczynają się globalizować. Tu też potrzebne jest wsparcie władzy. 

Jak zauważyła Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz, rodziny biznesowe tym się różnią od pozostałych rodzin, że nie zwracają się do Państwa Polskiego o wsparcie pieniężne, o zapomogi, o pracę ale płacąc podatki same tworzą dochody Państwa i dają pracę. 


Rolę rodzin biznesowych jako stabilizatora gospodarki w obliczu zmian demograficznych podkreślił Prezes IFR Profesor Andrzej Blikle.

Mam nadzieję, że razem z IFR uda nam się skłonić Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do promowania zmian ustawodawczych służących wspieraniu procesów stabilizacji i ekspansji polskich firm rodzinnych. 

26 października 2013

W dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej można przeczytać artykuł red. Miry Suchodolskiej (do przejrzenia po kliknięciu):

Firmy rodzinne: biznes to najważniejsze dziecko w rodzinie

Poproszony zostałem o komentarz ekspercki, który został wpleciony w wypowiedzi przedstawicieli rodzin przedsiębiorców, jak np. Zofia Drohomirecka z Pożegnania z Afryką. Jej przypadek opisywałem ponad rok temu. Cieszy mnie, że artykuł skupia się na problemach rodzin a nie na sensacjach związanych z podziałem majątku. Tytułu artykułu nie należy traktować jako jednoznacznej wskazówki! Odwrotnie, trąci ironią i prowokuje do dyskusji!15 października 2013

Ośrodek analityczny THINKTANK organizuje tego dnia w Katowicach w godzinach 14.00 - 18:00, w Angelo Hotel przy ul. Sokolska 24.  warsztaty „Sukcesja jako projekt i proces”. Specjalnym gościem będzie Jacek Santorski. 

Nagrodą dla aktywnych uczestników spośród rodzin biznesowych są 3 egzemplarze mojej książki "Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne".  Podsumowanie z udziałem gościa specjalnego o godzinie 18.15, połączone będzie z koktajlem. Potwierdzenie przybycia należy  przesyłać na adres reberdt@mttp.pl


Wybieram się - to dobra okazja do spotkania. Zachęcam.


4 października 2013

Ukazał się kolejny numer Magazynu Firm Rodzinnych. Jest on obszerny niż poprzedni i zawiera dwie części mojego artykułu na temat konfliktów w rodzinach biznesowych. Domykają one temat rozpoczęty pierwszą częścią w poprzednim numerze (wpis niżej pod datą 18 marca 2013 r.)20 września 2013

Dyskusja z kilkudziesięcioma Interim Managerami ciągnęła się do późnej nocy, aż obsługa musiała nas usuwać z gościnnych sal Politechniki Warszawskiej, do których z natłoku chętnych konieczne było przeniesienie zaplanowanego spotkania. Konkluzja jest następująca:

  • Interim Managerowie mają szansę zwiększyć swoją skuteczność, gdy zrozumieją, gdzie jest granica ich oddziaływania,
  • logika funkcjonowania rodziny w biznesie jest inna niż w 'zwykłych' firmach - rodziny kierują się innymi priorytetami niż inwestorzy lub zarządzający - bez tej wiedzy nie sposób właściwie wypelniać misji Interim Managera
  • członkowie SIM i IFR powinni wykonać wspólnych kilka projektów pilotażowych, żeby móc wypracować metodologię wsparcia - nie ma co czekać na programy pomocowe ale zweryfikować umiejętności, idee i metody na rynku.

19 września 2013

Bardzo sympatyczne spotkanie ze studentami FAMILY BUSINESS ACADEMY - FBA czyli Akademii Biznesu Rodzinnego przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej kierowanej przez profesora Witolda ORŁOWSKIEGO. Ponad półtorej godziny wykładu o tym, w jaki sposób rodzina funkcjonuje w biznesie i jak jej kłopoty przekładają się na interesy. 
31 sierpnia 2013

Zapraszam na spotkanie w Stowarzyszeniu Interim Managerów przy ul. Koszykowej 69 (wejście od ul. Noakowskiego) o godz. 18.00 w piątek 20 września 2013.


Tematem mojego wystąpienia a potem dyskusji będzie rola Interim Managerów w redukcji deficytów kapitału ludzkiego w rodzinach biznesowych. 

Brzmi uczenie, ale krótko mówiąc, chodzi o to, w jaki sposób nie samym doradztwem ale także czynnym udziałem zewnętrznych menadżerów można asekurować i optymalizować przekazanie przywództwa między pokoleniami w biznesie rodzinnym. Będziemy rozmawiać o tym, jak FAKTYCZNIE wspierać rodziny biznesowe w procesach sukcesji, wykonując z nimi zadania, a nie tylko opowiadając o problemach.


20 sierpnia 2013


Nagranie z dzisiejszej prawie godzinnej rozmowy z red. Tomaszem Kwaśniewskim w programie Tylko dla dojrzałych dostępne po kliknięciu.


16 sierpnia 2013


Rzeczpospolita poprosiła mnie o kilka słów na temat zmian sukcesji. Wbrew tytułowi artykułu: Biznesowe spadkobranie wymaga fachowej obsługi uważam, że spadkobranie to ostateczność, której należy unikać. Oczywiście niezbędna jest fachowa obsługa, często po to żeby właśnie spadkobranie ograniczyć do minimum.

Chętnych zapraszam do archiwum Rzeczpospolitej


 9 sierpnia 2013

 

Zostałem zaproszony przez redaktora Tomasza Kwaśniewskiego (zdjęcie poniżej) Newsweek Polska do audycji Tylko dla dojrzałych w radio Tok FMAudycja ma formułę godzinnej rozmowy na żywo, która odbędzie się we wtorek, 20 sierpnia o 21.00. Ciekawych zachęcam!

         


27 czerwca 2013

Portal onet.biznes poprosił mnie o klika słów nt. "wydziedziczania dzieci" w artykule Justyny Sobolak:

Milionerzy nie chcą zostawiać pieniędzy dzieciom

Uprzedzając niepokój Juniorów - choć może to narastające zjawisko w świecie, ale nie masowe i w praktyce nieobserwowane w Polsce.


17 czerwca 2013

Ośrodek analityczny THINKTANK oraz Inicjatywa Firm Rodzinnych organizują tego dnia warsztaty Dobra Sukcesja. Nowoczesne podejścia do zarządzania sukcesją i majątkiem w firmach rodzinnych.” Nagrodą dla aktywnych uczestników spośród rodzin biznesowych są 3 egzemplarze mojej książki "Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne". To dobra okazja do spotkania. Zachęcam.


Poza tym tego samego dnia THINK TANK publikuje raport "Sukcesja jako projekt i proces", w którym można przeczytać m.in. mój artykuł zatytułowany: "Sukcesja to skuteczny transfer marzeń". Mówi on o tym jak z marzeń Seniora zrobić konkret dla Juniora.

27 maja 2013

Zapowiadane wcześniej spotkanie mentoringowe z Rodziną Łapaj było bardzo udane. Wspólnie, na kilkudziesięciu slajdach przedstawiliśmy drogę, jaką od 2011 roku pokonała Rodzina wpierw tworząc rodzaj konstytucji rodzinnej pod nazwą Statutu Dziedzictwa a następnie ją w 2013 roku modyfikując. Spotkanie trwało do późnych godzin i nie zdążyliśmy wyczerpać wszystkich tematów i wejść we wszystkie szczegóły. Oddając pierwszeństwo Rodzinie Łapaj i w celu stworzenia możliwości żywej dyskusji, zrezygnowałem z przygotowanej własnej prezentacji pokazującej model dojścia do tworzenia konstytucji rodzinnej, skupiając się jedynie na tym, konkretnym przypadku. Prezentację tę wraz z dodatkowymi materiałami przekazałem po prostu uczestnikom aby sami mogli "przymierzyć" swoją sytuację z jednej strony do konkretnego zastosowania w Rodzinie Łapaj a z drugiej do modelowego rozwiązania.

Po ostatnich modyfikacjach Ładu Rodzinnego struktury Grupy Łapaj prezentują się następująco:


Czy spotkanie mentoringowe z Rodziną Łapaj będzie powtórzone? O to należy pytać Fundację Firm Rodzinnych, która organizowała to wydarzenie.

21 - 23 maja 2013

Na III Konferencji "Firmy Rodzinne" miałem okazję zaprezentować referat na temat: Family Office - zewnętrzna struktura wzmacniająca procesy zarządzania i sukcesji rodzin biznesowych . Zainteresowanych tematyką zapraszam do internetowej wersji czasopisma naukowego Społecznej Akademii Nauk Przedsiębiorczość i Zarządzanie,  gdzie od strony 145 można zapoznać się z moim artykułem. O ile mi wiadomo, to pierwszy artykuł na temat Family Office w polskim czasopiśmiennictwie naukowym. Warto też przejrzeć artykuły innych autorów związane z tematyką firm rodzinnych.

13 maja 2013

W dzisiejszej "Rzeczposopolitej" red. Anita Błaszczak "Rodzinny biznes przed rewolucją" cytuje w swoim artykule moje wypowiedzi na temat sukcesji jako przekazania przede wszystkim przywództwa a nie tylko majątku. 


12 kwietnia 2013

Mam przyjemność pracować od końca 2012 r. z Rodziną Łapaj - właścicieli hoteli Villa Verde w Zawierciu i Verde Montana w Kudowie-Zdroju. Według mojego rozeznania, to na razie jedyna rodzina w Polsce, która SYSTEMATYCZNIE i z POWODZENIEM wdraża już drugi rok proces sukcesji w oparciu o Konstytucję Rodzinną - nazwaną w ich wypadku Statutem Dziedzictwa. 

We współpracy z Fundacją Firm Rodzinnych, w poniedziałek 27 maja 2013 r. w Zawierciu w hotelu Villa Verde odbędzie się spotkanie mentoringowe z Rodziną Łapaj, poświęcone prezentacji i ocenie postępów procesu sukcesji w oparciu o rozwiązania Konstytucji Rodzinnej. Brałem udział w ocenie i modyfikacji obecnych rozwiązań i będę miał sposobność je skomentować nie tylko z perspektywy Doradcy Rodziny Łapaj ale także i możliwości stosowania ich przez inne rodziny biznesowe. Spotkanie otworzy prezentacja aspektów prawnych sukcesji przedstawiona przez Kancelarię Wardyński i Wspólnicy.

Sukcesja w Rodzinie Łapaj zorientowana jest na przekazanie między pokoleniami nie tyle majątku, czy władzy korporacyjnej ale na stworzenie struktur, które umożliwią: 
1. zachowanie jedności i trwałości Rodziny w tym i przyszłych pokoleniach, 
2. przekazanie wartości tworzących przywództwo biznesowe, 
3. umożliwienie kontynuacji i rozwoju Biznesu przez młodsze pokolenia, 
4. moderowanie potencjalnych konfliktów mogących szkodzić Rodzinie i Biznesowi.

Poniżej zapowiedź przygotowana przez Fundację Firm Rodzinnych:
Będzie też okazja do porozmawiania i na inne tematy bliskie rodzinom biznesowym.

Koszt uczestnictwa wynosi 95 zł od osoby a zgłoszeń można dokonywać na: fundacja@firmyrodzinne.orgGoście z daleka mają możliwość noclegu w Hotelu Villa Verde ze zniżką 10%. 

Wydarzenie to jest organizowane we współpracy z:22 marca 2013

Zagapiłem się a redakcja BusinessWeek Polska nie uprzedziła, że od 18 marca 2013 jest dostępny numer tego pisma z dużym artykułem pt. Następcy tronu poświęcony sprawom zmianom pokoleniowym w polskim biznesie. W artykule tym pani red. Anita Błaszczak wykorzystała szereg moich wypowiedzi. Impulsem do jej kontaktu ze mną i napisania tego artykułu były odejścia w krótkim odstępie czasu Aleksandra Gudzowatego oraz Wojciecha Inglota. Lektura na pewno pożyteczna.
18 marca 2013

W najnowszym numerze 1(5)/2013 Magazynu Firm Rodzinnych pośród innych ciekawych artykułów znaleźć można 1 część mojej publikacji poświęconej konfliktom w firmach rodzinnych pt. "Rodzinne burze - emocje kontra racje". Niestety, na razie dostępny jest jedynie skan, ale gdy ukaże się wersja elektroniczna, to udostępnię link.


21 stycznia 2013

Miło jest się znaleźć kolejny raz w zacnym gronie. Think Tank umieścił książkę 'Sukcesja w rodzinie biznesowej' w swoim dorocznym zestawieniu "Książki inspirujące dla liderów" w kategorii "Strategie rozwoju".
20 grudnia 2012

W styczniowym numerze magazynu  FORBES ukaże się artykuł SPADKOBIERCY FORTUN autorstwa red. Katarzyny Dębek o sukcesji w wiodących polskich rodzinach biznesowych - w tym m.in. Kulczykowie, Gudzowaci, Voelkelowie, Cupiałowie, Pazganowie, Krukowie, Niemczyccy. 

Redakcja poprosiła mnie o komentarze i pewien wkład w powstanie tego materiału, dostępnego pod linkiem7 grudnia 2012

19 listopada 2012

Już dziś dostępny jest w internecie wspomniany wywiad  pt. OPERACJA SUKCESJA w weekendowym Dzienniku Gazeta Prawna. W wersji internetowej redakcja pozwoliła sobie na dość i nieautoryzowany przeze mnie kontrowersyjny tytuł: Rodzinny biznes: ojciec karmi krowę, syn doi, wnuk zarzyna. No cóż.... takie są wilcze prawa mediów....


16 listopada 2012

Czterokolumnowy wywiad pt. OPERACJA SUKCESJA w weekendowym Dzienniku Gazeta Prawna. Niestety na razie niedostępny w internecie i nie mam na to wpływu. Kto chciałby przeczytać, to musi niestety zdążyć kupić.

15 listopada 2012

Po kliknięciu już jest dostępne nagranie prawie godzinnej audycji nadanej przez Program Drugi Polskiego Radia na temat sukcesji w firmach rodzinnych współcześnie i na przestrzeni wieków. Audycję prowadził red. Michał Nowak a dyskutowali prof. dr hab. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalizuje się w historii biznesu oraz Tomasz Budziak.13 listopada 2012

Wspólnie z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową oraz firmą doradczą F5 i kancelarią Domański, Palinka, Zakrzewski, moja firma Korycka, Budziak & Audytorzy organizuje Konferencję:


Bezpieczeństwo Firmy Rodzinnej czyli jak chronić biznes rodzinny dla siebie, dzieci i wnuków. 

Spotkanie odbędzie się 28 listopada 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Concordia Design w Poznaniu, przy ul. Zwierzynieckiej 3


Zaproszenia są imienne i jest bardzo mało miejsc, ponieważ koncepcja zakłada aktywny udział uczestników. Dlatego proszę kontaktować się w tej sprawie z Panią Joanną Wojciechowską joanna.wojciechowska@f5.pl. 


Oprócz specjalistów w debacie udział wezmą: 

Wojciech Kruk i Wojciech Kruk jr (Ania Kruk), Piotr Voelkel i Ewa Voelkel-Krokowicz (Grupa Vox), Ludwik Królas i Paweł Królas (OKJW Simptest), Ryszard Balcerkiewicz (Noti), Karol Działoszyński (Inter Konsult SA), Katarzyna Gierczak-Grupińska (Inicjatywa Firm Rodzinnych i GELG Sp. z o.o.)

7 listopada 2012

Książka ‘Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne’ została uhonorowana Nagrodą ECONOMICUS jako najlepsza pozycja polskiego autora, która pełni funkcję biznesowo-ekonomicznego poradnika. 
Dziennik Gazeta Prawna (DGP) oraz Narodowy Bank Polski po raz drugi nagrodził podczas listopadowych Targów Książki Akademickiej i Naukowej w Warszawie najlepsze polskie książki ekonomiczne, które ukazały się od stycznia 2011 roku na polskim rynku wydawniczym. 


Tegoroczny Economicus został przyznany w trzech kategoriach:
  • dla najlepszej książki promującej wiedzę ekonomiczną napisanej przez polskiego autora. W tej kategorii chodzi o wyróżnienie książek odpowiadających na pytanie dlaczego gospodarka i biznes wokół nas są takie, jakie są. 
  • za najlepszą książkę polskiego autora, która pełni funkcję biznesowo-ekonomicznego poradnika. Uczy jak robić biznes, skuteczniej negocjować czy inwestować. 
  • najlepsze tłumaczenie zagranicznej książki ekonomiczno-biznesowej wprowadzone na polski rynek. 
Laureaci konkursu zostali wskazani przez Kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele czołowych polskich instytucji szerzących wiedzę ekonomiczną. Zgodnie z regulaminem ,  najpierw redaktorzy DGP dokonali kilkuetapowej selekcji, aby przedstawić Kapitule krótkie listy, liczące po 5 pozycji, w każdej z wymienionych kategorii. 

Skład kapituły
- Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, 
- Adam Noga – kierownik Katedry, Prorektor ds. Studiów Ekonomiczno Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, 
- Piotr Dobrołęcki – redaktor naczelny miesięcznika „Książki”, 
- Henryk Podolski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, 
- Rafał Woś, dziennikarz DGP, recenzent, ekspert z zakresu książek ekonomicznych, 
- Łukasz Korycki, z-ca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej 
- prof. Małgorzata Zaleska, członek Zarządu NBP 
- Ryszard Petru – przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polski

Oprócz nagrodzonej książki ‘Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne’, do tegorocznej nagrody Economicus zostały nominowane następujące książki:
Stefan i Andrzej Bratkowscy "Gra o jutro 2" (Studio Emka, Warszawa 2011)
Leszek Czarnecki "Biznes po prostu" (Studio Emka, Warszawa 2011)
Łukasz Jabłoński "Kapitał ludzki a konwergencja gospodarcza" (Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2012)
Sławomir Lachowski "Droga ważniejsza niż cel" (Studio Emka, Warszawa 2012)
Ryszard Praszkier, Andrzej Nowak Przedsiębiorczość społeczna. Teoria i praktyka Oficyna Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2012
Zenon Komar "Sztuka spekulacji po latach" (tomy 1 i 2) (Linia, Warszawa 2011)
Marek Panfil, Andrzej Szablewski "Wycena przedsiębiorstwa. Od teorii do praktyki" (Poltext, Warszawa 2011)
Tomasz Bonek, Marta Smaga "Biznes w internecie" (Oficyna Wolters Kluwer, Warszawa 2012)
Maciej Samcik "Jak pomnażać oszczędności?" (Samo Sedno, Warszawa 2012)
Barbara Rozwadowska "Fuzje i przejęcia. Dlaczego kończą się (nie)powodzeniem" (Studio Emka, Warszawa 2012)
Thomas Sargent, Francois Velde "Wielki problem drobniaków" (Kurhaus, Warszawa 2012)
Tomas Sedlacek "Ekonomia dobra i zła" (Studio Emka, Warszawa 2012)
Dani Rodrik "Jedna ekonomia, wiele recept" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2011)
Robert Skidelsky "Keynes. Powrót mistrza" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012)
Edwin Lefevre "Wspomnienia gracza giełdowego" (Linia, Warszawa 2011)
29.10.2012

Chętnych do spotkania i bezpośredniej dyskusji ze mną informuję, że wybieram się w dniach 9 - 11 listopada 2012 r. (piątek - niedziela)  do Krakowa jako uczestnik na 

na V Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych - u-Rodziny 2012

organizowany przez:

 
24.10.2012

Nareszcie TVN CNBC udostępniło link do nagrania programu nadanego 8 października na temat "Sukcesji w rodzinie biznesowej", który otwiera "Górną Półkę". W drugiej części nagrania jest mowa o "Planach marketingowych" McDonalda i Wilsona, oraz "The Price of Inequality" Stiglitza. Zapraszam
23.10.2012

Miło mi się pochwalić, że książka została nominowana przez kapitułę (wybór 10 pozycji po 5 w dwóch kategoriach autorów polskich z kilkuset tytułów nadesłanych przez wydawców) do dorocznej Nagrody Economicus przyznawanej przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Narodowy Bank Polski dla książki z zakresu ekonomii i gospodarki. To taka nagroda Nike w tej branży.

Ale konkurencja jest silna i czeka jeszcze FINAŁ.

Uroczysta gala na której zostaną ogłoszone końcowe wyniki i wręczone Laureatom nagrody 
odbędzie się w Warszawie podczas Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA w dn. 7 
listopada. Na gali, oprócz przedstawicieli wydawnictw obecne będą władze krajowych uczelni 
wyższych oraz reprezentanci patronów targów: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz 
Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

 


18.10.2012

Wydawnictwo POLTEXT nominowało książkę Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne do Nagrody ECONOMICUS przyznawanej corocznie przez Dziennik Gazetę Prawną we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim


10.10.2012

Z powodu śmierci Jerzego Jarockiego Dwójka zmieniła program i przełożyła zapowiadaną audycję o sukcesji w firmach rodzinnych współcześnie i na przestrzeni wieków na wtorek, 6 listopada 2012 od godziny 21.30 do 22.30.

9.10.2012

W środę 10 października 2012 r. o godz. 21.30 w Radiowej Dwójce zaplanowana jest audycja z moim udziałem oraz profesora Michała Kopczyńskiego. 

Będzie to konfrontacja współczesnych rozwiązań opisanych w książce 'Sukcesja w rodzinie biznesowej' z historykiem, który opowie o sukcesji w dawnych rodzinach przemysłowych. Zapowiada się INTERESUJĄCO! Zapraszam
4.10.2012

Poltext - wydawca książki "Sukcesja w rodzinie biznesowej" poinformował mnie, że sprzedał już CAŁY SWÓJ ZAPAS. Komunikat ten widnieje też na stronie Wydawcy.
Reszta nakładu jest JESZCZE DO NABYCIA w dobrych księgarniach fachowych lub dystrybutorów. Dodruk ma być gotowy do 12 października 2012 r. Wówczas będzie wznowiona sprzedaż przez to źródło. 

Jako autor książki "Sukcesja w rodzinie biznesowej" nie mam wpływu na politykę handlową Wydawcy. Cieszę się, że pierwszy rzut nakładu tak szybko zszedł z magazynu Wydawcy a jednocześnie martwię, że część potencjalnych czytelników może się czuć rozczarowana brakiem możliwości kupna w źródle wskazywanym bezpośrednio przez www.sukcesjabiznesu.pl

Mam nadzieję, że czytelnicy, chcący nabyć książkę albo poczekają do 12 października, aby kupić ją u Wydawcy, albo po prostu NATYCHMIAST skorzystają z zapasów innych księgarń, jak np.:  Empik, Traffic, Księgarnia Ekonomiczna czy Merlin.


25.09.2012  

W magazynie Firmy Rodzinne  redagowanym przez Fundację Firm Rodzinnych na stronie 5. znajduje się wypowiedź Pani Katarzyny Gierczak-Grupińskiej na temat książki "Sukcesja w rodzinie biznesowej"


21.09.2012  

W poniedziałek, 8 października 2012 o godz. 19.30 na kanale w TVN CNBC, redaktor Radosław Wróblewski prowadzący cotygodniowy program GÓRNA PÓŁKA o książkach biznesowych, będzie rozmawiał z Tomaszem Budziakiem autorem "Sukcesja w rodzinie biznesowej".12.09.2012 

POLTEXT - wydawca książki "Sukcesja w rodzinie biznesowej" przygotował następujący materiał promocyjny do pobrania.07.09.2012

Ośrodek analityczny THINKTANK  organizuje debatę poświęconą tematowi:

DOBRA SUKCESJA O nowoczesnym podejściu
do zarządzania sukcesją
i majątkiem w firmach rodzinnych

Debata odbędzie się 11 września br. o godz. 8:30 w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Pałacu Sobańskich, al. Ujazdowskie 13, Warszawa. Chęć wzięcia udziału w debacie należy przesyłać do Justyny Budzyńskiej na adres mailowy jbudzynska@mttp.pl; lub telefonicznie pod numerem 22 628 20 04.

Mój komentarz po tym wydarzeniu na blogu.

05.09.2012

Henryka Bochniarz Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN poleca książkę w następujacych słowach:

To świetny podręcznik planowania i realizacji sukcesji w firmach rodzinnych, który powinien być
lekturą obowiązkową przedsiębiorców oraz ich rodzin. Autor słusznie podkreśla ogromny wpływ
emocji na funkcjonowanie tego typu firm. W procesie sukcesji nie uniknie się konfliktów, dlatego
trzeba nauczyć się je rozwiązywać. Autor nie daje cudownych recept. Za to w książce znajdziemy
wiele cennych porad przydatnych przy przeprowadzaniu sukcesji. Choć lektura jest długa i nie
wszystkim może starczyć cierpliwości, aby przeczytać książkę, to i tak podaruję ją znajomym
prowadzącym firmy rodzinne
.

Pełną wypowiedź, z której pochodzą te słowa można przeczytać klikając w ten link.

03.09.2012

Katarzyna Gierczak-Grupińska, prezes Fundacji Firmy Rodzinne napisała przed premierą książki m.in. następujące słowa:

 Cenne w tej książce jest pokazanie drogi do realizacji MARZENIA, jakim jest WOLNOŚĆ, oraz spojrzenie w przyszłość. Sparafrazuję: „Jeśli biznes ma iść dalej – to jest to biznes dzieci i wnuków”. Tak, wszystko się zmienia, rzeczywistość naszych dzieci nie jest rzeczywistością naszego dzieciństwa. Między innymi to uświadamia ta książka. Polecam, dla mnie jest warta przeczytania.

Klikając w link można zapoznać się z pełną wypowiedzią, z której pochodzi powyższy cytat.   

27.08.2012


W. KRUK Senior napisał kilka słów zachęcających do lektury książki SUKCESJA W RODZINIE BIZNESOWEJ - SPOJRZENIE PRAKTYCZNE:

Zachęcam do przeczytania. Ale to za mało! Radzę czytać powoli, analizować poszczególne rozdziały, znaleźć trochę pokory wobec samego siebie. Próbujmy odnieść opisane sytuacje do swojego życia i zastanowić się co zrobiliśmy dobrze, a co źle. Właściwe relacje międzypokoleniowe to źródło sukcesu własnego i firmy. To budowa swojej historii. Świat ma takich historii tysiące, a my, w Polsce dopiero zaczynamy.  
W. Kruk Senior

Pełen tekst rekomendacji Wojciecha Kruka Seniora do przeczytania po kliknięciu w link.

23.08.2012

21 WRZEŚNIA 2012 PREMIERA KSIĄŻKI SUKCESJA W RODZINIE BIZNESOWEJ - SPOJRZENIE PRAKTYCZNE